Hoogtepunten van de gemeenteraad van 21 januari 2025

De vergadering begint met de unanieme goedkeuring van de verlenging van de verschillende nominatieve subsidies, afhankelijk van het beschikbare budget voor 2025. Dit betreft de Nederlandstalige en Franstalige sport- en culturele verenigingen die erkend zijn in Kraainem. Sommige verenigingen hebben geen aanvraag ingediend voor erkenning of subsidies en zijn daarom niet opgenomen in deze lijst.

De oppositie uit zware kritiek op de werkzaamheden in het gemeentearchief. Dit punt heeft geen consensus bereikt binnen het College. Volgens de wet moeten de archieven van openbare instellingen in goede staat worden bewaard. De afgelopen weken is de schimmelvorming verergerd door een waterlek, dat intussen is gerepareerd. De burgemeester legt uit dat het personeel dat deze ruimte moet gebruiken sinds die tijd FFP3-maskers draagt.

Olivier Neyrinck (MR-DéFi-Ind-PK) vraagt of er bezoeken zijn van de “veiligheid-hygiëne” adviseur en waarom er niet sneller is gereageerd. De burgemeester bevestigt dat intercommunale Haviland hiervoor verantwoordelijk is en een rapport stuurt naar alle leden van het College.

Om het huidige probleem op te lossen, hebben verschillende gespecialiseerde dienstverleners een budgetvoorstel ingediend om de ruimte en documenten te behandelen. Gezien de urgentie moet de gemeenteraad stemmen over de meest geschikte offerte. De burgemeester benadrukt dat het uiteraard niet om een simpele schoonmaak gaat; dit is slechts een begin, en er zal ook aandacht worden besteed aan de ventilatie.

Het punt wordt goedgekeurd door de meerderheid (12 stemmen voor). De oppositie past opnieuw haar strategie toe om tegen te stemmen (9 tegen) en één onthouding om zich later publiekelijk te kunnen verantwoorden. In dit geval is de oppositie het eens met het project, maar niet met de aanpak en de voorgestelde budgetten.

Zoals bij elke nieuwe legislatuur moet de gemeenteraad de vertegenwoordigers van de gemeente in externe organisaties (intercommunales) benoemen. Opmerkelijk is dat de oppositie geen enkele kandidaat voordraagt. De mandaten worden daarom gestemd door de meerderheid Kraainem-Unie. Marie-France Constant wordt benoemd in de raad van Erfgoed Brabantse Kouters (met Vinciane Cardinael als plaatsvervanger). Nathalie Woitrin neemt het mandaat voor Wijk-Werken op zich, met Anja Vermeulen als plaatsvervanger, om de link met het OCMW te behouden. Bertrand Waucquez wordt benoemd bij Poolstok, met Carel Edwards als plaatsvervanger.

Carine Pin (PK) stelt een vraag over de situatie in de sociale woningen van Woontrots. Schepen van Wonen Marie-France Constant (Kraainem-Unie) legt uit dat de situatie dagelijks verandert en dat er terugkerende problemen zijn met verwarming en afval. Wat de vuilnis betreft, onderzoekt Interza de mogelijkheid om ondergrondse containers te plaatsen, zoals al gebeurt in Wezembeek, nadat de vuilnisruimte gesloten werd wegens een gebrek aan vrijwilligers.

Naar aanleiding van de recente sneeuwval in januari vraagt raadslid Neyrinck welke procedures er in Kraainem bestaan voor sneeuwruiming. Burgemeester Bertrand Waucquez herinnert eraan dat alle informatie duidelijk op de website van de gemeente staat. De diensten werken volgens een specifiek plan, waarbij prioriteit wordt gegeven aan straten met een helling. Neyrinck stelt voor om lokale boeren in te schakelen voor extra ondersteuning bij de technische diensten. Johan Forton (Kraainem-Unie) merkt op dat er geen boeren meer in Kraainem zijn en dat zij allemaal in naburige gemeenten gevestigd zijn. De burgemeester benadrukt dat er momenteel geen personeelstekort is bij de technische dienst, maar dat deze oplossing in de toekomst kan worden overwogen indien nodig.

Carine Pin maakt zich zorgen over vochtproblemen in de serre en de oranjerie van Kasteel Jourdain. Ze vraagt om snelle maatregelen om te voorkomen dat de situatie verergert zoals bij de archieven. De burgemeester legt uit dat de renovaties van het laatste deel van het dak van het kasteel en van de petanqueclub nog niet zijn uitgevoerd, maar dat de vochtproblemen anders zijn dan die in de archiefruimte.

Volgende gemeenteraadsvergadering: 18 februari 2025